검색
전문적 학습 공동체수업컨설팅
(영어독해와 작문)과 교수·학습 과정안
지도대상
3rd graders
일시
Mon. 13th. 2022
지도교사
Kim oo
단 원 명
Teenangers’ circadian rhythms
장소
3-8
학습목표
Students will be able to understand the whole text.
Students will be able to put the particular sentence in the text to the right context.
학습자료
수능특강 영어독해연습 문장삽입유형(p.109)
학습단계
시량
학습 내용
교수·학습 활동
자료 및 유의점
Introduction
5′
Greeting
* Exchanging greetings
* Checking attendance
Reviewing
* Checking assignments
* Reviewing the last lesson
Presenting the
Aims
* Stating the aims of this period
Development
40′
Take a Guess
* Students guess what is about on page 109
Read
* Students go through the passage on page 109 quickly and see if their guesses were correct.
Read Again
(Shadow Reading)
* Students read the passage on page 109 and focus on the details.
* Students learn the new words and phrases.
Comprehension Checkup
* Students answer the while-reading question to check their comprehension.
* Students read the passage again if they can’t come up with the answer to the question.
* Students understand several grammars used in the text
Making Sentences
(Group Activity)
* Students make several sentences using “verb+ing”
(adverb clause vs. gerund)
Consolidation
Wrap-Up
* Asking questions about the content of the passage on page 109 for reviewing
- 입시와 관련된 과목에서 수험생의 배움을 돕기 위해 수업을 설계함.
- 독해할 내용과 관련된 영상을 미리 보면서 사전 정보 수집과 내용에 몰입할 수 있도록 도와줌.
- 독해 하고 난 후 패들렛을 활용하여 간단한 질문에 자신의 질문과 생각을 적도록 함. -> 적기 위해 고민하고 다른 친구들의
대답을 보면서 동료들로부터 공감과 지지를 느낌.
- 전반적으로 집중하여 자기주도적으로 학습하는 분위기.
- 어휘의 어원이나 뜻에 관해 다양한 예시를 들어 설명하여 조력자로써의 교사 역할을 함.